Gwda
Drężno – Jezioro Wierzchowe
Spływ najlepiej rozpocząć nad jeziorem Studnica [136,0 km] w stanicy harcerskiej w Dreźnie. Sprzyjają temu piaszczyste brzegi jeziora oraz pomosty, a także obszerne pole biwakowe i możliwość zaparkowania samochodu. Jest to najwyżej położone miejsce, od którego można płynąć kajakiem ? spływ wpadającą do jeziora Studnica Bielską Strugą nie jest możliwy.
Jezioro Smolęsko – Spore
Uregulowana rzeka płynie wśród olchowych lasów Poszerzające się koryto zwiastuje urocze jezioro Smolęsko. Gwda opuszcza je płytkim i piaszczystym wypływem na przeciwległym brzegu, obok wędkarskich pomostów.
Jezioro Wielimie – Szczecinek
Jezioro Wielimie bywa groźne, więc przy wietrze dobrze jest płynąć blisko brzegu. Nieduża głębokość i spora powierzchnia akwenu sprawiają, że powstaje wysoka fala, która niejednokrotnie harcowała z wodniakami, dając do zatrudnienie służbom ratowniczym z pobliskiego Szczecinka.
Gwda Wielka – Jeleni Ruczaj
Gwda opuszcza groźne jezioro [112,1 km], przemykając pud mostem i między zabudowaniami Gwdy Wielkiej Przy moście z prawej są sklepy i bar. Nieco dalej obok domu rybaka trzeba czasami omijać slalomem rozpostarte sieci. Z lewej wlewają się leniwie wody Dołgi, dopływu stanowiącego zarazem element kajakowej pętli szczecineckiej. Kolejny most [110,0 km] na drodze Szczecinek-Słupsk-Chojnice łączy sąsiadujące przez rzekę Matą i Wielką Gwdę.
Gołębiewo – Czernica
W osadzie Gołębiewo. nazywanej też Klepaczem, jest pole biwakowe i mała elektrownia wodna. Trzeba przenieść kajak prawą stroną 40 m i po schodkach zejęć do nowo utworzonego koryta. Obok pola biwakowego na lewym brzegu rosną okazałe dęby. Wąski, szybki, uroczy odcinek prowadzi jarem, a drzewa schodzą niemal do samej rzeki.
Domysl – Czarna
Nurt zwalnia i szeroka rzeka niemal zamiera w bezruchu To znak, ze niebawem czeka kajakarzy kolejna przenoska Już widać przęsło mostu Z lewej niewielki pomost umożliwia łatwe wyciągnięcie kajaka trzeba go przenieść 10 m na starorzecze, kierunek wskazuje strzałka.
Jezioro Podgaje – Podgaje
Po chwili rzeka zmienia się. w coraz szersze rozlewisko jeziora Podgaje nazywanego też Zalewem Grudniańskim. Zalew wykorzystywany jest do celów energetycznych i rekreacyjnych. Ciężką harówkę, na stojącej wodzie wynagradza piękna przyroda i ptaki.
Zbiornik Jastrowski – Jezioro Tuszowskie
Rozpoczyna się wąski i długi Zbiornik Jastrowski Otoczony malowniczymi i urokliwymi lasami jest wprost stworzony dla ludzi pragnących poobcować z piękną, nieskażoną cywilizacją przyrodą.
Ptusza – Płytnica
Sporo energii wymaga też przeniesienie dobytku wzdłuż parkanu elektrowni, która ma moc 2 MW. Najpierw należy dobić do prawego brzegu ziemnej zapory i przenieść sprzęt 100 m niezbyt szeroką ścieżka, na dodatek porośnięta, gęsto krzakami. Można tej wspiąć się po pozostałych jeszcze elementach istniejących tu kiedyś schodków do drogi wzdłuż elektrowni.
Płytnica – Jezioro Dobrzyckie
Rozpoczyna się najładniejszy odcinek rzeki, dość trudny jednak, gdyż występuje tu sporo bystrzy Za mostem, z prawej ukazuje się ujście Płytnicy [42,8 km], ładnego, ale momentami morderczo uciążliwego dopływu Gwdy. Rzeka mija zniszczony w 1945 r wiadukt kolejowy, który przytłacza wielkością. Przedziera się przez piękną dolinę, po czym wpada z impetem w niewielki wąwóz, w którym las majestatycznie dochodzi do rzeki
Dobrzyca – Piła
Prąd rzeki stopniowo zamiera. Nad wąskim i długim, przypominającym rozlaną rzekę zalewem pochylają się. niskie zalesione brzegi. W połowie lewego widnieje na wzgórzu stylowy gościniec ?Celmar” z wygodnym parkingiem i dobrym dostępem do wody Często to właśnie tu kończą się spływy Gwdą. Akwen jest ulubionym miejscem relaksu wędkarzy wiec dla świętego spokoju warto płynąć środkiem rozlewiska.
Piła – Ujście
Zbiornik przegradza tama, przy której stoi z prawej masywny budynek elektrowni wodnej o mocy 1,4 MW. Z prawej przed tamą wyłania się długa zatoka, będąca ujściem Piławy [33,0 km] Przy elektrowni z lewej strony trzeba przenieść sprzęt 150 m między krzakami i pokrzywami.